Fall Into Fantasy 2019
Det blev en läsalot i år igen ändå! Tack för all er pepp. För femte året i rad välkomnar vi hösten med en fantastisk läshelg. Här kommer nu allt ni behöver veta inför nästa veckas läsalot. När läser vi ? Fall into fantasy 2019 börjar torsdagen 10.10 kl 00:00 och pågår t.o.m måndagen 14.10 kl 23:59. Vad läser vi ? Temat för läsaloten är som vanligt verklighetsflykt. Eftersom det här är väldigt individuellt måste du själv bestämma vad som får dig att fly vardagen. Det behöver alltså inte vara fantasy bara för att läsaloten heter så. Men om det är någon som vill utmana sig själv lite har jag listat några utmaningar här som man kan följa i sin planering av TBR. 1. Läs en bok med ett omslag i färgskalan gul-orange-röd 2. Läs en bok av en favoritförfattare 3. Läs en bok som utspelar sig i en annan värld 4. Läs en bok vars huvudperson inte är en människa 5. Läs en bok som utspelar sig innan 2000-talet 6. Läs en bok som utspelar sig i framtiden 7. Läs en bok med något av följ
Regn är otroligt vackert och härligt! Folk brukar inte förstå när jag säger att jag gillar regn, men uppenbarligen är jag inte ensam!
SvaraRaderaJamen visst är det ! Så roligt att höra det från någon annan än mig själv ibland också ^^
RaderaJag kan hålla med dig om sommarregn. Regn är rätt vackert och skönt. Fast jag undanber mig att vara ute i höstrusket då är det en god bok och en kopp te nerkrupen under en varm filt som gäller.
SvaraRaderaHåller med dig till 100% , regnet är trevligast att njuta av inomhus :)
RaderaSjälv gillar jag sol och värmen men ett sommarregn kan absolut vara mysigt! Speciellt ute i stugan om man har en hög med böcker att krypa ihop med :)
SvaraRaderaDet låter som en perfekt dag i mina öron :)
Radera