Om Half Bad blev film
Jag måste börja med att säga att jag inte vet om jag ens vill att den fantastiska Half Bad serien ska bli film för det händer sig ibland att jag glömmer bort det riktigt fina med böckerna efter att jag sett filmatiseringar. Och det vill jag inte ska hända här.
Genom hela trilogins gång har jag sett framför mig en viss skådespelerska i en speciell roll. Karaktären är Celia. Hon är en White Witch och håller huvudpersonen Nathan fånge i första boken. Jag minns inte ord för ord hur hon är beskriven i boken men hon är en lång, blond och muskulös kvinna. Sen fösta gången hon dök upp har jag sett följande skådespelerska framför mig.
Gwendoline Christie (känd som Brienne of Tarth i Game of Thrones) skulle vara det perfekta valet att spela Celia inte bara för utseendet utan också för att hon skulle passa riktigt bra i rollen. Celia är tuff och hård men inombords snäll och känslosam. Christie kommer alltid vara Celia för mig.
Ser ni någon gång riktiga personer som bokkaraktärer ?
Eller är bilderna ni får i huvudet helt påhittade ?
Fy vad roligt, för när jag läst hade jag den skådespelaren i huvudet!!!
SvaraRaderaÅh kul ! Ja men visst är hon perfekt för karaktären :D
Radera